Krema za sunčanje

Najbolja krema za sunčanje – kako da izabereš?

Najbolja prirodna krema za suncanje

Istine i zablude o modernoj zaštiti od sunca

Ako i ti često nailaziš na video klipove i tekstove o kremama za sunčanje, njihovim načinima delovanja, objašnjenjima „za“ i „protiv“ ovog ili onog sastojka, pa ti tek sada ništa nije jasno, ovaj tekst je za tebe.

Pre svega, klasična krema za sunčanje (zvaćemo je tako za sada), ona koju možeš da nađeš u drogerijama i trgovinskim lancima, će te podjednako efikasno štititi od sunca kao i ona neklasična, odnosno prirodna. Ukoliko je tvoj jedini kriterijum efikasnost zaštite, obe kreme će uraditi isti posao. Laboratorija koja testira kremu za sunčanje ne pita da li je ona prirodna ili nije. Ako je SPF klasične kreme procenjen na 30, i SPF prirodne kreme na 30, obe će te štititi istim intenzitetom.

 

Šta je SPF?

SPF iliti Sun Protection Factor je mera koliko duže možeš da budeš na suncu pre nego što tvoja koža počne da crveni, u poređenju sa vremenom koje je potrebno u slučaju da nemaš zaštitu.

Na primer, ako imaš osetljivu kožu i boraviš na suncu, počinješ da goriš već nakon 5 minuta. Nanošenjem kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom 30 produžavaš vreme koje možeš da provedeš bezbedno na suncu za 30 puta.Dakle 30x5minuta=150 – 150 minuta ćeš biti zaštićena.Ovo jasno pokazuje da SPF 30 za različite osobe različito znači. Zato je važno da koju god kremu da koristiš poznaješ svoju kožu. Ako si svetle puti i osetljive kože, tvoja zaštita će trajati 150 minuta, a tvoje tamnopute drugarice verovatno čak 250 – i to sa istom kremom! Sve je indivudalno i odgovornost je na tebi.

Da li da kupiš prirodnu ili klasičnu kremu za sunčanje?

Iako je efikasnost zaštite obe kreme ista, ova zaštita se ne postiže na isti način.

Osnovna razlika između prirodnih i klasičnih krema za sunčanje su tipovi filtera koji se koriste da tvoja koža ne bi izgorela.
Klasične kreme za sunčanje koriste hemijske UV filtere, a prirodne mineralne UV filtere.

Hemijski UV filteri se prave u laboratoriji i funkcionišu tako što apsorbuju UV zrake i pretvaraju ih u neki drugi oblik energije, najčešće u toplotu. Struktura hemijskog filtera je takva da ih tvoja koža upija, pa tokom procesa zaštite hemikalije ulaze u krvotok, a neki od filtera mogu da ostanu u telu i nedeljama nakon nanošenja.

Nauka kaže da su neki hemijski filteri, poput oksibenzona, krivci za hormonske poremećaje, deluju kao endokrini disruptor, i da su izazivači brojnih alergijskih reakcija na koži. Pored negativnog uticaja na tvoje zdravlje, hemijski filteri su toksični za morski svet. Oni štete koralima i utiču na reproduktivni sistem riba čak i u niskim koncentracijama.

 

Prirodne kreme za sunčanje koriste mineralne UV filtere

Mineralni UV filteri su prirodni filteri koji funkcionišu tako što umesto da apsorbuju UV zrake, oni ih odbijaju od kože. Deluju kao barijera, reflektujući i rasipajući UV zrake pre bilo kakve mogućnosti da prodru u kožu. Kada je reč o mineralnim filterima, onaj koji se za sada pokazao kao najefikasniji i bez mana je Cink Oksid. Zato biraj kremu koja sadrži upravo njega.

Cink Oksid – Non Nano čestice

Kada pronađeš kremu koja sadrži Cink Oksid često možeš da naiđeš i na dodatnu oznaku – NON NANO. 

Kada su čestice Cink Oksida u Non Nano obliku to znači da su one veće od 100 nanometara u prečniku. Ako se pitaš zašto bi tebe uopšte trebalo da zanima veličina čestice, evo odgovora.

Kada su čestice veće od 100 nanometara one su velike i ne mogu da prodru u naš krvotok.

„Mineralni UV filteri su bolji od hemijskih jer odbijaju UV zrake od kože, umesto da ih apsorbuju. Ali da bismo zadovoljili i drugi kriterijum, a to je da ne želimo da nam proizvod ulazi u krvotok, potrebno je da biramo kreme sa velikim česticama Cinka, odnosno česticama u Non Nano obliku.“

 

Prirodne kreme za sunčanje često ostavljaju intenzivan beli trag koji ume da bude nepraktičan i iritantan. Sa jedne strane kreme imaju visoku koncentraciju mineralnih UV filtera da bi bile efikasne, ali zato postaju gušće i teže razmazive.

Međutim, beli trag nije nešto što se podrazumeva kod prirodnih krema za sunčanje. Clear, odnosno transparentni Cink Oksid, je poseban oblik Cinka koji ne ostavlja beli trag. U pitanju je posebna vrsta mineralnog filtera koja je jako retka sirovina, ali nije nemoguće pronaći kremu koja sadrži baš njega.

bee’s care prirodna krema za sunčanje je posebno razvijena da ima sve elemente jedne efikasne, zdrave i praktične kreme za sunčanje. Potpuno je prirodna, pogodna za one sa osetljivom kožom, kao i za bebe. Sadrži transparentni cink oksid u non nano obliku, pa nema brige da ćeš se mučiti sa belim tragom.

Dodatno, briga o prirodi i morskom ekosistemu se podrazumeva, pa su svi sastojci ove kreme potpuno bezbedni i ne utiču negativno na biljni i životinjski svet u moru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *